събота, 28 декември 2013 г.
Нови публикации от Мария Чулова
Мария Чулова има професионален опит като хонорувана преподавателка по български език в ДЕСО на МУ-гр. Пловдив и преподавателка по английски език в УХТ-гр. Пловдив. Преподавала е също български език и литература, английски език и икономика в държавни училища. Придобила е магистърски степени по българска филология, английска филология и международни икономически отношения в ПУ „П.Хилендарски”. По майчина линия е от рода на поборника от Възраждането Марин Савов от с.Баня, Карловско. През ученическите си години е получавала насърчение за личното си творчество от участия в радио конкурс „Искри“ на програма „Христо Ботев“, грамоти от конкурсите за поезия „Извора“ и „Отечество любезно“, а по-късно от “Какво ще ни дадеш, Историйо?”, „Обичаи и традиции – мост между българския и гръцкия народи” и участие в сборник от конкурса по есеистика „Цветан Стоянов”. Авторка е на стихосбирката „Минутата, отлитнала от тебе”/2010г./ и сборниците с критика и есета „Без идоли”/2012г./ и "Символно-аналитични наблюдения /Духовни биографии и паралели/"/2013 г./. За една от статиите в „Без идоли” е получавала стипендията на фондацията „Отворено общество” за високи постижения в науката и изкуството. Една от статиите в "Символно-аналитични наблюдения" донесе на Чулова наградата на ТВ състезанието "Минута е много" и НПО "Единение Д.Е.Н." за 2011 г. за разчетени стеганографски послания в Магическия квадрат.
През 2006 г. посещава Италия по програмата „Леонардо да Винчи”, а година по-късно е канена на специализация в колежите „Оксфорд“ и „Брайтън и Хов“ в Англия. Участвала е в телевизионното състезание „Минута е много“ с теми: „Френски класицизъм”, „Димитър Димов”, „Антична драма” и „Празнични трапези”. Публикува в сп. „Дарба“, сп. “Кула”, в-к „Славей“, в-к “Пловдивски Университет“, в-к „Ретро”, в. "Уикенд", в сборника „Пророкът Цветан Стоянов”, алманах „Света гора”, алманах от Нощта на учените в гр. Пловдив през 2010 г. и др. За поръчка на книгите от М. Чулова: гр. Пловдив 4000, ул. „Ил. Макариополски” № 26, тел.0894/374798.
Символно-аналитични наблюдения /Духовни биографии и паралели/
Литературна критика и есета
Мария Чулова
С ъ д ъ р ж а н и е
Предговор от Константин Байрактаров
Преди да споделим наблюдения - рецензия от Стефан Кръстев
І. Есета
Хуманните ценности на Гръцката античност през вековете
Читалищата – извор на мъдрост и духовна светлина
Преодоляване на агресивното поведение на учениците
ІІ. Теми по литература в помощ на учениците
Сравнителна характеристика между Ахил и Хектор /по поемата
на Омир – „Илиада”/
Човеколюбие и протест срещу тиранията в „Прикованият Прометей” /литературно-научно съчинение/
Проблемите за силната личност на твореца, страданието и творчеството във философските поеми на Пенчо П. Славейков
Обществени и нравствени проблеми във фейлетоните на Алеко Константинов „Разни хора – разни идеали“
Характеристика на Благолажа от разказа „Косачи” на Елин Пелин/характеристика на литературен герой/
Духовната биография на лирическата героиня в стихотворението „Потомка” на Елисавета Багряна /ЛИС /
Отрицанието на войната в творчеството на Йордан Йовков
/Литературна интерпретация/
Измамничеството в комедията „Ревизор“ от Гогол
„Дневникът на един луд” - театрален преглед
ІІІ. Научни изследвания
Старобългарска литература
Символно-аналитични наблюдения за Магическия квадрат
от Лондонското четвероевангелие,
поръчано от българския цар Иван Александър (1331-1371)
и създадено от Търновския монах Симеон
Възрожденска литература
Творчеството на Кристоф фон Шмид и рецепцията му през Българското възраждане
Бъргарска литература след Освобождението
Анализ на цветовите акценти в символистическата поезия
на Яворов
Българска литература след Втората световна война
Трите измерения на иронията и космическата виртуалност
на истината в прозата на Йордан Радичков
Сред обесените и живите /от „Мъртво вълнение”, „Хайка за вълци”, „Присъда смъртна” от Ивайло Петров и „Корените” от Васил Попов/
Отворената романова трилогия на Васил Попов ни пита „Защо?”
Дневникът – жанрова еклектика при Й. Радичков, Ив. Петров и В. Попов
Заключение
За Мария Чулова
Уважаеми читатели!
Имам удоволствието да Ви представя книгата "Символно-аналитични наблюдения" на Мария Чулова. Книгата съдържа три части "Есета", "Теми по литература в помощ на учениците" и "Научни изследвания". Разглежданите теми биха били от полза за ученици, учители, както и за всички, интересуващи се от литература.
Проблематиката в сборника обхваща едно широко литературно пространство, в което авторът Ви въвежда, използвайки едновременно достъпен и прецизен език. Това е едно пътешествие основно из българската литература и литературна история, като се започне от старобългарската литература, мине се през възрожденската и следосвобожденска, след което - литературата след Втората световна война и се стигне до съвременната.
Наред с разглеждане и изследване на българското литературно наследство, читателят може да се запознае и с някои прегледи на древногръцката класика и митология. Тук в разсъжденията на автора намират мястото си вечноактуалните персонажи като Орфей, Прометей и героите на Омир с техните послания.
Не е нужно да се прави пълен тематичен обзор на книгата и да се затъва в прекомерно глаголствуване. Достатъчно е, драги читатели, да погледнете съдържанието на "Символно-аналитични наблюдения" и да се отправите на пътешествие с Мария Чулова в света на литературата, литературната история и историческата поетика.
Убеден съм, че есетата, критическите анализи и изследвания, ще донесат на любознателния читател радост и духовно удовлетворение.
Константин Байрактаров
Преди да споделим наблюдения
"Символно-аналитични наблюдения” не е учебно помагало по литература или история на културата, макар материалите да притежават стойността на научното познание и биха могли да бъдат от огромна помощ за учещите през целия им живот. Базират се на сериозни дълго годишни изследвания,всеки от материалите е с избран научен подход - система без празнини, но и без излишна тежест. Езикът е ясен, разбираем, тезата открита. Това, което знае авторката, читателят научава без усилия.
Но това е една малка част от ценността на книгата. Мария Чулова споделя богатата си култура, а не преподава знания. Оттук нататък започват размислите, по-дълбокото изследване от най-общото и познатото, до което можем да достигнем, използвайки и други материали. Още от самото заглавие, авторката открито заявява, че става дума за наблюдения, т.е. за нещо преди всичко субективно, но, именно чрез тази форма, тя превръща своя читател в свой събеседник, в свой приятел по интелект, провокира го към размишления. Чрез фактите и описанията на своите наблюдения, тя изказва размислите си, живи и емоционални, въпреки строгостта на темите. Неизбежно този, който я чете и който се чувства по-скоро в компанията й, отколкото разгърнал нейна книга, започва да си припомня наученото преди това, запълва пропуските си, но най-важното: започва да размишлява с нея. На места все едно чете свои мисли и неща, които би си помислил, ако животът не беше насочил размислите му другаде. На места не е съгласен, но започва да размишлява защо не е съгласен и четенето преминава в една въображаема дискусия, след която усещането е, че е по-богат. Тук има опит в мисленето, в отношението към мисленето и към ценностите на самото мислене. Тук има едно искрено съпоставяне на себе си, на своята сетивност и личност с вековното и оцелялото през вековете непреходно.
„Символно-аналитични наблюдения” не е и сборник философски и естетически студии. Всеки материал поотделно може да се определи жанрово като такава, но в самото си съчетание, излизат от рамките на научния маниер. Основна причина: книгата е твърде малка за енциклопедичните интереси в нея, а и интелекта на авторката им. Студиите прескачат от епоха в епоха. От предмет на една хуманитарна наука в друга. Литературно критически, културно исторически, ценностни, естетически, до съвременни социално-психологически по най-натежалите, най-наболелите теми, каквато е агресията на учениците. Всеки от материалите има конкретните си цели, без този интелектуален колорит да разкъсва по какъвто и да е било начин основната структура на книгата, да създава чувство за кич и да превръща размислите в еклектична каша.
Най-точно “Символно-аналитични наблюдения” може да се опредили с нелитературния термин: ковчеже с ценности. Защото е точно това. Ценностите на един живот, събирани и обгрижвани с голяма любов, наследени от вековете духовни ценности С истинска екзистенциална стойност и за авторката и за немалкото души като нея, все още живеещи в България, все още търсещи и откриващи себе си и извън бита, непримирими с ограниченията му. Личности, оценяващи обезцененото, истинско богатство, завещано ни от вековете. Авторката ви кани на гости при своето богатство, за да го сподели с вас, за да изживеете заедно радостта от него, да го умножите заедно.
Няма място, нито е уместно тук да отделя достойното внимание за перипетиите в живота и. За това е необходим цял роман. Сама жертва на интриги в системата на образованието, преминала през тежки изпитания заради агресията. Жена, срещу чиято необикновена воля е оказван целият натиск на съвременния социален бит. Човек, преминал пред десетки тежки препятствия, които биха възпрели един завинаги, друг сломили, трети направо убили и стотици хиляди отчаяли. Тя не е галеник на съдбата, а срещу светлите и или просто човешки стремежи винаги е имало съпротива. А това, което е в книгата й, то пак е животът й, духовната му страна, нейната духовна биография.
Докато разлистваш книгата, чувството е, че си в машина на времето, която те носи през вековете. Мария Чулова е като гид, който те развежда в Музей на непреходните ценности. От младостта към съзряването на цивилизацията, така също се срещате с литературна критика от нейната ранна младост към настоящето. В един живот сякаш се събират хиляди години. Това е своеобразна изповед и на един млад наш съвременник и на един дух връстник на всички времена, с който не можеш да не откриеш близост.
Поканила те е в света на идеите, където онова, което я е убивало, тук е само онова, което я е направило по-силна. Приключението на четенето си заслужава, след него няма как да не се почувствате по-богати.
Стефан Кръстев
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар