четвъртък, 5 май 2011 г.

НАП и връзката й със здравните осигуровки

Как стои въпросът със здравните осигуровки в България и Канада ?

Преди няколко години Регистърът на здравната каса беше към Национален осигурителен институт (НОИ). Националната агенция по приходите (НАП) нямаха достъп до информацията за здравния статус на здравно осигурените лица. Така се оказа, че години наред НАП ни издава удостоверения за това, че нямаме данъчни задължения, подпечатани от началника на Териториалната дирекция на НАП в Пловдив или от негово име.
“Когато преди 4 години получих парадоксалното твърдение от НАП, че съм дължала една здравна осигуровка от 2000 година, получих и “твърде ценното сведение” за това, че същата е олихвена със 100%. Тогава намерих всички удостоверения от НАП за последните години, които включват и 2000 г., където се твърдеше, че нямам данъчни задължения към националния бюджет.”
Така 10 години по-късно хора без задължения се оказват задължени без да знаят за това. Личният избор на осигурения е или да приеме бремето на това задължение, което му идва изненадващо, или да подаде жалба в НАП, че години наред са издавали документи с невярно съдържание, като са ги уверявали в това, че нямат никакви задължения. Разбира се, че при един съдебен процес НАП имат преимуществото на едно юридическо представителство, което ще защити тази измамна, както се оказва кауза, а гражданите ще заплатят разходите по делото и горчивите начисления за данъци!
Всички безработни трябва да плащат здравни осигуровки и ако не платят само 3 месеца, те изпадат от системата за оказване на здравна помощ. А, ако те не се осигурят здравно и навреме, за всеки един ден се трупат лихви. И, ако работодателят престане да внася здравни осигуровки при прекратяване на трудови взаимоотношения, то работникът в някой следващ тежък и неочакван ден изненадващо получава известие да изплати осигуровките си наведнъж, заедно с лихвите. Оказва се, че работникът не получава от работодателя в много случаи осигуровки, както когато възнаграждението му е под 260 лв. По граждански договор месечните доходи варират и се получава това ощетяване и лишаване на хората от здравни права.
Още по-сложно (страшно) се изправя въпросът с тези граждани, които са работили в чужбина по трудов договор и са загубили здравно осигурителните си права в България, защото липсва информация за вноските им в страните от Европейския съюз и извън него, и се оказва, че трябва да си платят вноските за изминалите години, за да получат правата си за лекуване в България.
За тъжен за нас, българските граждани, пример, всеки канадски гражданин е осигурен здравно - системата се казва “ОХИП” - без значение дали работи – няма и не е задължен да плаща здравно осигурителни вноски. Системата включва безплатни прегледи, достъп до всички специалисти и до всички здравни заведения, както и лабораторни и други изследвания. В нашата “честита и социална” Родина има еднократна здравна карта, но за една година и трябва непременно да бъдем здравно осигурени, докато в Канада няма нужда от осигуровка и гражданинът може да бъде обслужен и от частни клиники. Операциите са безплатни.
НАП проверяват всеки безработен у нас за 2010 година, а тези, които са заявили, че имат надвнесен данък, са проверявани за периода от 2005 г. до 2010 г. Всеки задължен трябва да предостави заверено копие или оригинал от всички документи, чрез които са извършени плащания. Безработните, които не са платили здравните си осигуровки през 2010 г., а са подали данъчна декларация, ще бъдат задължени да си платят осигуровките. НАП почти не възстановяват суми.

1 коментар:

  1. http://spisanieprometheus.blogspot.com/2011/05/blog-post_24.html?spref=fb
    Студентски клуб за филология, култура и политика „Прометей” обявява конкурс за есе на български език с резюме на английски език на тема „Освободен ли е Прометей?”.
    Студентите, които желаят да се включат в клуб „Прометей”, да изпращат есетата си на адрес:
    Мария Чулова
    Ул. „Иларион Макариополски” 26,
    Гр. Пловдив 4000
    Или на електронен адрес: chulova@mail.bg
    http://spisanieprometheus.blogspot.com
    http://prometeus.hit.bg/index.html
    http://mimachulova.blogspot.com
    Списанието за филология, култура и политика „Прометей” е продължител на идеите на списание „Прометей” /1939-1943/, като се приемат всички студенти, които са готови да разширят своя кръгозор и няма да позволят на Сила и Власт да приковат Прометей на ХХІ век.
    Студентите да изпратят електронно писмо с трите си имена, ЕГН, специалност в съответен университет, адрес, телефон и срок, в който ще изпратят есетата си. Желателно е резюметата да са написани лично, а не чрез преводач.

    ОтговорИзтриване